Szeptember elején a velencei fesztiválon volt Az első ember című film világpremierje, és már akkor kitört egy vita vele kapcsolatban. A produkció Neil Arsmtrong életrajzából készült, és azt a tízéves küzdelmet meséli el, amelynek eredményeként az első ember a Holdra léphetett. A filmet már most többszörös Oscar-várományosnak tartják, van azonban valami, ami bántja egyesek csőrét. Miközben dokumentarista hitelességgel mutatnak be mindent, ami a holdraszállással kapcsolatos, kimaradt az a jelenet, amikor Armstrong és Buzz Aldrin kitűzik az amerikai lobogót Földünk útitársa felszínén. Egyes bírálók szerint emiatt a film nem eléggé hazafias.
Az első embert jegyző Damian Chazelle Oscar-díjas rendező erre azt válaszolta, hogy mindez nem politikai állásfoglalás akar lenni, csupán arról van szó, hogy a film Armstrong érzelmeire és tapasztalataira koncentrál, ebből a szempontból pedig nem perdöntő jelentőségű, amikor társával kitűzik a zászlót.
Ryan Gosling tréfával ütötte el a dolgot, mondván, mivel ő kanadai színész, az amerikai zászlót illetően nála „kognitív torzítás” léphet fel, talán ezért nem tartja jelentősnek a problémát.
Neil
Arsmtrong
fiai, Neal és Eric, akik tanácsaikkal segítettek a film alkotóinak, egyáltalán
nem érzik gondnak a zászlóügyet, de azt mondják, nem akarnak senkit
befolyásolni, aki megnézi a filmet, döntse el mindenki maga, mit gondol erről. A
DigitalSpy pedig rámutat, hogy amikor Armstrongot
a Holdon látjuk, a háttérben szinte végig ott van az amerikai zászló, akárcsak
az egész filmben, hiszen a NASA épületein és az amerikai portákon is mindig ott
leng a csillagos-sávos lobogó.
A történeti hűség kedvéért érdemes megjegyezni, hogy a zászló-probléma már a
holdraszállás idején is megjelent, sokan kifogásolták ugyanis, hogy űrhajósok
nem az ENSZ, hanem az USA lobogóját tűzték ki a Holdon.
(First Man – hazai bemutató: 2018. október 18.)